Van Oerknal over Icarus tot Panamarenko, een reis door de Belgische cultuurgeschiedenis
Deze lezingenreeks bestaat uit 14 aparte lezingen tussen maart 2025 en april 2026, meestal de eerste donderdag van de maand. Geïllustreerde power pointpresentaties schetsen het historisch kader van alle kunststromingen vanaf onze Keltische tijd tot heden. Vervolgens worden de karakteristieken van deze stijlperiodes beschreven en verhelderd aan de hand van enkele relevante kunstwerken uit ons Belgisch erfgoed. Met ‘Belgisch’ wordt het huidig grondgebied bedoeld, ook wanneer België nog niet bestond.
Om de voortschrijdende verhaallijn en de verbanden goed te begrijpen is het belangrijk om alle lezingen bij te wonen, behoudens onverwachte omstandigheden.
Inschrijven kan dus enkel voor het hele traject. Inschrijven bij voorkeur voor de eerste lezing, d..w.z. voor 28 februari 2025 (de eerste lezing vindt plaats op 6 maart 2025).
Overzicht lezingen:
Lezing 1: Ontstaan van het leven + préhistorie
Lezing 2: Oorsprong van onze cultuur & de Kelten
Lezing 3: De Romeinse Tijd en de Germanisering
Lezing 4: De Frankische Tijd, ontstaan van graafschappen en steden & Romaans
Lezing 5: De Bourgondische Tijd & Gotiek
Lezing 6: De Habsburgse Tijd & Renaissance
Lezing 7: De Spaanse Tijd & Barok
Lezing 8: De Oostenrijkse Nederlanden, Rococo & Classicisme
Lezing 9: De Franse en Nederlandse Tijd & Neoclassicisme
Lezing 10: Onafhankelijk België, Romantiek, Realisme & Impressionisme
Lezing 11: Belle époque, Neo-impressionisme, Symbolisme & Art Nouveau
Lezing 12: WO-1, Expressionisme, Kubisme & Dadaïsme
Lezing 13: Interbellum & WO-2, Surrealisme, Art Deco & Modernisme
Lezing 14: De Nieuwste Tijd, het Postmodernisme & de hedendaagse kunsten
De spreker, Danny De Cock, studeerde kunstgeschiedenis na zijn loopbaan. Daarna schreef hij een boek over de Belgische cultuurgeschiedenis: “Van Oerknal over Icarus tot Panamarenko”. Daarin duidt hij alle kunststijlen uit onze cultuur. Hij verbindt ze met elkaar en plaatst ze in de context van de politieke en maatschappelijke geschiedenis.
Minimum 10 deelnemers, maximum 40 deelnemers.
+ € 20 (cursusmateriaal, te betalen aan lesgever)